Elektrostatik toz boya kaplama tekniği ile elektronik eşya, madeni eşya, reklam panosu, levhalar, ısıtma sektörü, beyaz eşya, otomotiv sektörü gibi her türlü metal yüzeyde uygulama olanağımız mevcuttur.

Toz boyalar maksimum aşınma direnci ve sertlik gerektiren uygulamalar için üstün performans sunan çevre dostu bir üründür. Otomobil, beyaz eşya, alet kutuları, motosiklet çerçeveleri, ağır ekipman malzemeleri, bilgisayar kasası, ofis mobilyaları, otomobil parçaları ve barbekü gibi ürünleri benzersiz özellikleri ve ucuz maliyet güvencesiyle kaplamada öncelikli olarak kullanılırlar. Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir. Toz boya, boya kabininde özel boya tabancaları vasıtasıyla atılır. Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri kabin içinde boyanacak malzemeye yapışır ve kaplama işlemi gerçekleşmiş olur. Toz boyanın malzeme yüzeyine tam olarak yapışabilmesi için malzemenin de çok iyi bir şekilde topraklanması gerekir. Fazla atılan boya, kabinde bulunan boya geri kazanım sistemi sayesinde toplanır ve tekrar kullanıma sokulur. Boya geri kazanım sistemi elektrostatik toz boyama teknolojisinin en büyük ekonomik avantajlarından biridir. Malzeme toz boya ile kaplandıktan sonra pişirme fırınına girer. 200˚C olan fırın ısısı toz boyanın erimesini ve malzeme üzerine yapışmasını sağlar. Sonuçta çok dayanıklı, ekonomik, çevre dostu, geniş renk yelpazeli ve parlak bir yüzey kaplaması elde edilir. Solvent içermemesi, yüzey kalitesi, dayanıklılığı, boya geri kazanım sistemi, ekonomikliği ve çevre duyarlılığı elektrostatik toz boyamayı geleneksel boyama işlemlerine göre daha çekici bir alternatif yapmaktadır.

Element’in olağanüstü genişlikteki ürün yelpazesi hemen hemen her uygulama alanına cevap verebilmektedir. Element toz boyalar ekonomiktir ve tecrübe, teknoloji, teknik servis ile desteklenmektedir. Element dünya standartlarında kaliteli ve çevre dostu ürünler geliştirmeye kararlıdır.

Epoksi

Epoksi toz boyalar korozyon direnci, mükemmel kimyasal ve mekanik özellikleri, olağanüstü yapışma özelliği ile zorlu şartları karşılamak için ideal bir seçimdir. Dış cephe dayanımı yoktur. Bu nedenle dış ortamda bulunacak malzemeler için uygun değildir.

Epoksi Polyester (Hibrid)

Hibrid toz boyalar, iç mekan uygulamaları için kullanılan epoksi ve polyester reçine karışımlarıdır. Hibritler Faraday kafesi alanları içine nüfuz etmek için geliştirilmiş çözümler sunmaktadır.  Ev aletleri, radyatör ve diğer ısıya duyarlı uygulamalarda da kullanmak için uygun hale getirilmiş ve kimyasal özellikleri iyileştirilmiş dekoratif toz boyalardır. Hibrid toz boyalar da, içeriğinde epoksi olduğu için dış cephe dayanımı yoktur.

Polyester

Polyester  toz boyalarda, TGIC ve TGIC-free  formülasyonları mevcuttur. Polyester boyalar, çim makinaları, aluminyum profiller, ve bahçe mobilyaları gibi dış cephe dayanımı gereken ürünlerin boyanmasında kullanılır. Dış cephe olmayan diğer ürünler için de tercihe bağlı olarak üstün fiziksel özellikler göstermesi ve yüksek ısı dayanımı nedeniyle polyester boyalar kullanılabilir.

Poliüretanlar

Poliüretan toz boyalar kimyasal dayanım, iyi yüzey yayılımı ve dış cephe dayanımı gerektiren uygulamalarda kullanılır. Termoset polyester reçine ve üretan sertleştirici ile formüle edilir. Aşınma, nem ve tuz testine karşı oldukça dayanıklıdır.

Metalik Efektli Toz Boyalar

Element metalik efekt toz boyalarda geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Mika ve alüminyum pigmentler ile benzersiz özel efekt toz boyalar yapılmaktadır. Element metalik toz boya ürünleri özel proses ve formülasyon ile uygulamada daha homojen görünüm sağlamaktadır.