PAINTRO

PAINTRO TOZ BOYA UYGULAMASININ ANALİZİ

null

FARADAY ETKİSİ AZALMASI

Köşeli ve girintili alanları boyamak için kullanılan fazla boya miktarı ve fazla hava miktarının yok olarak tasarrıf sağlaması, kıvrım diplerine bakıldığında PAİNTRO ilet boyamada kıvrım diplerinde faraday kafesi etkisinin azalması ve örtücülüğün artması gözlenmiştir. Ayrıca sırf bunun için ön rötuş personeli çalıştıran firmaların personel fazlalığını kaldırarak ekstra bir tasarruf sağlaması söz konusudur.

null

PORTAKAL KABUĞU EFEKTİ

PAİNTRO nun ürettiği gaz havadan daha hafif ve hızlı bir gaz olduğu için aynı basınçta havaya göre daha ileriye gitme tepkisi vermektedir bu sebepten dolayı tabancalarımızı geriye çekmemiz gerekli, bununda en büyük kazanımı uzaktan atılan boyanın ekstra olarak portakal kabuğu yüzeyi oranını azaltmasıdır.

null

BOYA TASARRUFU

Sistem tozuma azaltılması, daha iyi boya yüklemesi sayesinde tutunmanın artması, eşit boya yayılımı sayesinde elde edilen boya tasarruflarını bir araya getirdiğimiz zaman marka, model ve tesis farketmeksizin %10 ile %30 arasında boya tasarrufu sağlamaktadır.

null

İKİNCİ KAT BOYA

Paintro ile boyama da bu minyatür statik atlama riskleri minimize edildiği için hastalık riski azalmakta, dolayısı ile 2. Kat boya uygulama yüzey kalitesi artmaktadır.

null

HOMOJEN YÜZEY DAĞILIMI

Paintro ile atılan boyanın genel düz yüzeyinde yapılan ölçümde micron kalınlık farkının +/- 5 mikron farka düştüğü gözlemlenmiştir.

null

DURUM ÖNGÖRÜSÜ

Ortam içerisindeki oksijen miktarının Paintro boya uygulama sistemi ile azaltılması sayesinde patlama riskinde nispeten azalmaya yönelik etki sağlamaktadır.

null

TOZUMANIN AZALMASI

PAİNTRO ile boya atımında daha az tozuma olması sayesinde kabin içine dökülen boya miktarının azalması ile edilen kar ayrıca kabin içine ve etrafına uçan boyaların tekrar temizlenme süresinden geri kazanım salanarak elde edilen işçilik kazancı.

null

EKONOMİK

Havayla atilan boyada, kurutma sistemine sahip olsaniz bile minumum +3 0c dew point değerinde nem oraniyla boya atmiş olursunuz. bu nem tabancanizin sarf malzeme ömrünü kisaltarak bakim periyodunu artirirken ayrica attiğiniz boyayida nemlendirmektedir, buda boyanin geri dönüşümden geri alininca tekrar kullanilamamasi anlamina geliyor. PAİNTRO içinde nem bulunmamasindan kaynakli 1. olarak tabanca sarf malzeme ömürlerinde artiş olacak ve 2. olarak attiğiniz boyanin geri dönüşümden geri kazanilarak kar edilmiş olunacaktir.

null

DAHA İYİ YÜKLEME

100 birim bir hava ile boya yüklemesi yaptığımız esnada havanın içinde bulunan %21 birimlik oksijen de elektron taneciklerini üzerine çekerek boyadığımız yüzeye tutunmaktadır. Paintro sisteminde ise %100 yüklemenin tamamını boyaya yaparak yüzeye daha fazla boya tutunmasını artırarak dökülen boya oranını azaltır ve boya tasarrufu sağlar.

null

BOYA DEPOSU DURUM: 1

Boya deposu paintro ile kaynatilmaya başlandiği andan itibaren depo içi tozumada azalma gözlemlenmiştir. ayrica paintronun ürettiği gazin içinde hiç nem bulunmamasindan ötürü kaynatilan boya daha kuru ve daha akişkan hale gelmektedir. bu sayede de yine yüzeyde homojen boya yayilimina fayda sağlamaktadir. depo içinde tozumayan her boya kar olarak cebimize kalir.

null

BOYA DEPOSU DURUM: 2

2. Faydasi ve en büyük faydalarindan biri paintro ile kaynatilan boya renk değişimi yapilmak için depodan geri alindiktan sonra bile ilk günki gibi saklanarak bir sonraki sefere rahatlikla kullanilabilir halde olmasidir. hava ile kaynatilan boya bir sonraki günlerde kullanilmak istenildiğinde ayni performansi sergilememektedir.

null

BOYA DEPOSU DURUM: 3

3. Faydasi ise paintro ile yapilan kaynatma sonucunda boya deposunda topaklanma olmaz. bundan dolayi tabancalara enjektörlere topaklanan boya parçalari gitmeyeceği için tikanma olayini tamamen ortadan kaldirir. topaklanip atilmayan her boya kar olarak cebimizde kalir.